شعبه پارک ملت 22015658 شعبه پاسداران 22883070 واحد پشتیبانی 22036080

  • مسکن سیب
  • ارائه دهنده بهترین خدمات نوین ملکی

بوستان و خانه هنرمندان تهران

پارک هنرمندان که به نام‌های باغ هنرمندان یا باغ هنر یا بوستان ایرانشهر نیز خوانده می‌شود، از مکان‌های تاریخی دوران قاجار است که در خیابان طالقانی تهران، خیابان ایرانشهر، نبش خیابان برفروشان قرار دارد. این پارک ۵۹۱۴۰ مترمربع مساحت دارد که شامل خانه هنرمندان ایران و تماشاخانه ایرانشهر نیز است. 
سابقهٔ تاریخی باغ هنر مربوط به دورهٔ قاجار بازمی‌گردد. این باغ در آن دوران بخشی از اراضی یکی از شاهزادگان قاجار بوده‌است و صاحب آن شخصی به نام فیشر، از معماران آلمانی[۱] و باغبان‌های فرنگی آن زمان بود. در هنگام وقوع جنگ جهانی دوم از این باغ جهت انبار تسلیحات متفقین استفاده می‌شد و به همین دلیل چندین ساختمان با معماری خارجی به منظور نگهداری ملزومات ساخته شد. پس از خروج متفین از ایران این فضا در اختیار نیروهای نظامی ایران قرار گرفت و تا سال ۱۳۷۵ در اختیار آنان بود. در سال ۱۳۷۵ شهرداری تهران این مکان را به تملک خود درمی‌آورد و با تخریب بناهای اضافی و تغییرات در آن، این مکان را به صورت وضعیت فعلی (باغ هنر) درمی‌آورد.
خانه هنرمندان که به خاطر تجمع و تبادل نظر آثار بین هنرمندان ساخته شده، فضایی فرهنگی و هنری را به وجود آورده است. این ساختمان که یکی از ساختمان‌های نظامی به جا مانده از جنگ جهانی دوم است،  در جبهه جنوبی پارک قرار گرفته و پس از مرمت و تغییر کاربری تبدیل به خانه هنرمندان شد و در آن کتابخانه و نگارخانه وجود دارد.
از امکانات دیگر این بوستان می‌توان به رستورانی با انواع غذاهای گیاهی، کتاب‌فروشی، مجسمه‌هایی از شیوه‌های گوناگون هنرهای تجسمی (نمادی از طبیعت و عرفان) و آب‌نما اشاره کرد.

خانه هنرمندان ایران
خانه هنرمندان ايران يك  پروژه بازسازي و تغيير كاربري بوده كه درسال 1379 از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران به مشاور گزينه ارجاع شد و مدت زمان كوتاهي در سال 1379 طراحي و اجرا گرديد. اين ساختمان در گذشته بناي نيمه مخروبه اي بوده كه به محل تجمع معتادان و مصرف مواد مخدر تبديل شده بود. و محل ناامني محسوب مي شد و از حضور مردم در اين مكان خبري نبود. اما اكنون به يكي از زنده ترين و امن ترين فضاهاي عمومي شهر تبديل شده و علاوه بر فعاليت هاي هنري در ساختمان و محوطه خانه هنرمندان، مردم عادي نيز از پارك و محيط اطراف آن بهره مند مي شوند.
پلان ساختمان كه جزيي از پادگان و سررشته داري ارتش محسوب مي شد، شباهت بسياري به تيپ پلان هايي كه  در دهه 20 و 30 در نقاط مختلف ايران براي ساختمان هاي عمومي استفاده مي شد، دارد. اين تيپ پلان ها، يك لابي بزرگ ورودي دارد و يك پله سراسري كه به دو طبقه بالا مرتبط است و همچنين راهروهاي يك طرفه اي كه از يك طرف نور مي گيرند و از طرف ديگر به اتاق هاي بزرگ ساختمان دسترسي دارند. با مطالعاتي كه انجام شد، مشخص گرديد كه سقف خانه هنرمندان در قسمت ورودي قبلاً شيرواني بوده، بعداً شيرواني آن را برداشته و سقف با خرپا به صورت صاف روي آن پوشش داده شده است. بنابراين براي رسيدن به حجمي بهتر و ايجاد يك نقطه عطف در محل ورودي اصلي، دوباره شيرواني در همان نقطه اجرا شد. ستون هاي موجود در فضاي لابي ورودي، قوطي فلزي است كه براي هماهنگي با ويترين هاي كنار آن، به ابعاد ستون آجري اوليه تغيير يافته اند و فضاي ورودي، حالت رواق گونه اي دارد كه شكوه بيشتري را به فضا بخشيده است.
در كف سازي ها سعي شده كه سنگ هاي ايراني مانند آذرشهر قرمز و زرد و همچنين سنگ محلات كه رنگ گرمي دارد، استفاده شود. براي پنجره هاي راهروها كه به پارك ديد دارند، پرده هايي از تركيب چوب و پارچه طراحي شده كه روي پنجره به شكلي قرار مي گيرند كه هنگام باز و بسته شدن مزاحم پنجره اصلي نباشد؛ اين طرح هويتي از معماري تهران در چند دهه قبل، زماني كه ابعاد شيشه ها محدود بود و پنجره هاي عمودي بلند با خطوط افقي تقسيم بندي مي شد، به همراه دارد. تقسيمات انجام شده روي پرده هاي خانه هنرمندان برگرفته از معماري آرت دكو مي باشد.
در زيرزمين، يك سقاخانه ويك حوض پيش بيني شده كه محيطي دنج وآرام به شكل يك لكة فيروزه اي رنگ در ميان فضاهاي خانه هنرمندان است. در بخش هاي انتهايي دو بال طبقه همكف،  در قسمت شرق، رستوران و در قسمت غرب، گالري قرار دارد كه در فواصل آنها، اتاق هايي براي صنف هاي هنري و جلسات پيش بيني شده است. ويترين هاي دو طرفه در داخل اتاق ها به شكل كمد و از سمت راهروها به شكل ويترين هاي نمايش محصولات هنري در نظر گرفته شده است. در طبقه اول، آمفي تئاتر در انتهاي بال غربي واقع شده كه نماي ديوارهاي آن تركيب آجر و خطوط كاشي فيروزه اي است. همچنين سالن كنفرانس در قسمت مركزي اين طبقه روي لابي ورودي واقع شده است. دو تراس بام روي بال هاي شرقي و غربي به منظور پذيرايي در فضاي باز پيش بيني شده اند.شعبه های ما

مسکن سیب پاسداران

پاسداران بین دشتستان هفتم و هشتم ساختمان سیب

22883070

info@maskanesib.com

مسکن سیب ملت

ولیعصر روبروی درب اصلی پارک ملت

22015658

info@maskanesib.com